Jak u nás probíhá manuální terapie?
Jdete k nám s pejskem na manuální terapii poprvé? Abyste věděli, co se bude dít, zkusím vám průběh od začátku do konce pár větami přiblížit.
Malý úvod
Nacházíme se v Úněšově. Dorazíte k nám autem nebo autobusem (víc v Kontaktech). Zaparkovat můžete na parkovišti u kostela nebo před naší bránou. Branka bude nejspíše otevřená, prosím nezvoňte! Naši psi by se hned těšili, že jde mazlící návštěva :). V případě, že nebudu na zahradě, vstupte dovnitř a po točitých schodech vystupte nahoru na terasu. Bude-li uvnitř ještě předchozí klient, prosím, vyčkejte na terase.
Vzájemné seznámení
Nejdříve je potřeba, abychom se všichni seznámili. Jestliže budu věnovat víc času pejskovi než vám, neberte to prosím osobně, je to potřeba :). Následně si uděláte pohodlí a já založím pejskovi kartu – budu se ptát na základní informace: jméno, pohlaví, stáří, rasa, zdravotní komplikace a zákroky v průběhu života, aktuální zdravotní stav, stupeň aktivity, sporty, případně další. Díky tomu si udělám lepší obrázek o pejskově životě, zdraví a kondici.
Důvěra
Na úplném začátku terapie se mezi terapeutem a pejskem buduje důvěra. Někdy to jde rychle, jindy pomaleji. Pokud víte, že by vašemu pejskovi nemuselo být příjemné, když na něj sahá cizí člověk, vezměte mu pro jistotu košík (takový, ve kterém může pejsek dýchat). Znám pejsky, kteří jsou schopní u terapie téměř usnout, jiní se "perou" téměř celou dobu. Vždycky si ale nějak poradíme :) Pejskovi hodně pomůže, když zachováte klid a nebudete ve stresu.
Terapie
V průběhu celostní manuální terapie bude pejsek ležet na obou bocích, stát i sedět. Je ideální, když si pejsek sám s povelem umí lehnout na bok a nemusí se použít žádná síla. Někdy pejskovi pomůže mít s sebou vlastní deku. Kdybych měla naprosto laicky přiblížit, co se bude dít, tak řeknu, že budu hýbat se zadními a předními končetinami vašeho pejska a pohybovat prsty po páteři po jednotlivých obratlích až k hlavě, příp. jemně "masírovat" psa po těle. To je ale samozřejmě velmi, velmi zjednodušeně řečeno. Každý pohyb a hmat mají svůj smysl, ať už mobilizuji klouby nebo uvolňuji fasciální struktury. Při provádění terapie se snažím být v přítomnosti a věnovat veškerou svou pozornost svým rukám a tomu, co právě dělám a cítím, proto moc nemluvím. Když se s vámi budu bavit, nemůžu věnovat 100 % pozornosti tělu vašeho pejska. Berte to jako výhodu a užijte si chvíli klidu i vy. V dnešním zrychleném světě jsou takové chvilky k nezaplacení.
Po terapii
Pejsek potřebuje po terapii 3 dny režim s omezením, příp. klidový režim. To znamená, že ho nesmíte přetěžovat náročnými aktivitami, sportem, běháním za míčkem s prudkým zastavením a podobně. Pejsek by měl být venčen pouze na vodítku. Vyvarujte se také sbíhání schodů, seskakování z auta a naskakování do auta, skákání přes překážky. Až budete odcházet z terasy po schodech, jděte první a donuťte jít pejska co nejpomaleji (menší plemena vezměte do ruky).
Celostní manuální terapie podporuje detoxikaci organismu. Kvůli tomu může pejsek trpět krátkodobým průjmem, větry nebo zvracením. Není se čeho obávat, naopak je to známka toho, že se tělo "probudilo" a zbavuje se škodlivin. Více informací o tom, jaké procesy v těle probíhají, najdete ve článku Manuální terapie.