Osteodynamika® pro psy

Osteodynamika® pro psy

Osteodynamika® je manuální fasciální technika, jejíž autorkou je Andrea Dunová, zakladatelka Institutu zdraví zvířat. Používá se u lidí i u zvířat. Všechny informace v tomto článku jsou převzaté z webových stránek Osteodynamika.cz, kde se o této technice můžete dozvědět více informací.

Co je to Osteodynamika® ?

Je to nediagnostická metoda s celostním pohledem na zdravotní obtíže organismu. Ošetřuje celé tělo bez zaměření pozornosti na problematickou část. Po ošetření celého těla dochází k rychlejší úlevě pacienta, rychlejší regeneraci organismu a rychlejšímu návratu k fyziologickému stavu. Nehledá příznaky, ale především se snaží pochopit a rozpoznat příčiny, které způsobily stav nerovnováhy či nemoci.

Zabývá se fasciálním systémem celého těla:

  • pojivovými tkáněmi (vazy, šlachy, kloubní pouzdra, fascie)
  • synoviálními a serózními membránami
  • obalovými vrstvami svalů, nervů a cév
  • biomechanikou kloubů celého těla
  • jejich vzájemným propojením (vertebroviscerální vztahy)

Jedná se tedy o ucelený terapeutický systém, který k ošetření fasciálního systému i kosterního aparátu cíleně využívá pohyb, tlak, sílu a energii v určitém časovém úseku. Cílem Osteodynamiky® je uvolnění stažených, slepených a nepohyblivých fasciálních struktur a podpora jejich hydratace a lepší vzájemné skluznosti. Přímé působení terapeutického tlaku na tkáň a pomalý pohyb účinně navozují správný fyziologický stav pojivových tkání.

Co je základem Osteodynamiky® ?

Osteodynamika® vychází z principu několika účinných technik, které se zaměřují na:

  • biomechaniku kloubních spojení a ošetření mechanických posunů v kosterním aparátu
  • fyzické a psychické bloky řešené pomocí pohybu mozkomíšního moku a tkání
  • na nápravu vzájemných poměrů celého systému opěrného aparátu (kosti, klouby, vazy a ostatní pojivové tkáně, zejména fascie), čímž se navozuje rovnováha a správná funkce organismu.

Osteodynamika® dokáže regulovat postavení kostí v kloubních spojeních s použitím terapeutova tlaku a pohybu, ale zároveň dokáže ošetřovat fasciální systém a ovlivnit funkci tkání na buněčné úrovni.

Jaký je princip ošetření psa pomocí Osteodynamiky® ?

Zcela zásadní je neinvazivní přístup k ošetření. Použití tlakové síly, kterou vytváří terapeut na postižené místo je malé, ale působí delší čas. Tento delší čas umožní organismu změnu vzorců ve tkáních. Účinnost tlaku zvyšuje pohyb, který je aktivní nebo pasivní. Procesy ve tkáních jsou nedílnou součástí práce s kosterním systémem.

Kdy pro pejska zvolit Osteodynamiku® ?

Osteodynamika® je vhodná jako preventivní ošetření i jako terapie, která ošetřuje mechanické blokády kloubů a nesprávnou funkci pojivových tkání, které vznikly jako následek přetížení nebo traumatu. Ošetření pomocí této jemné manuální techniky je možné provádět od narození až do vysokého věku. Míra tlaku a rozsah pohybu při terapii se vždy přizpůsobuje věku a aktuálnímu zdravotnímu stavu pacienta.

Kdy není Osteodynamika® pro pejska vhodná?

Jako u všech manuálních technik, i zde je potřeba respektovat omezení, která jsou způsobena vážným onemocněním nebo poškozením organismu. V některých případech je možné ošetření se zvýšenou opatrností, některé nemoci však ošetření zcela vylučují. 

Mezi kontraindikace Osteodynamiky® patří:

  • záněty (celkové i lokální)
  • bakteriální a infekční onemocnění zasahující celý organismus 

Terapie Osteodynamikou® není náhradou veterinární péče ani náhradou vyšetření u veterinárního lékaře. Pokud nepřicházíte na preventivní ošetření a vaše zvíře má nějaké zdravotní obtíže, měl by jej vždy vidět nejdříve veterinární lékař!